Co je to dluhopis?

17.02.2020


Dluhopis je cenný papír, který zavazuje emitenta (vydavatele) dluhopisu vyplatit peněžní obnos držiteli dluhopisu, včetně příslušného úroku v určitém termínu.


Nudná definice, že? Ovšem zisk je podle mě zábavný... :-)


Modelový příklad: koupím od společnosti Pronajímáme byty s.r.o., dluhopis v hodnotě 100 000 Kč. V dluhopisu bude stát úrok 5% per annum (ročně) a tento dluhopis budu mít vystavený na pět let. Za pět let dostanu vyplacenou částku původního vkladu 100 000 Kč + zisk, který po pěti procentech ročně, činí za 5 let cca 25 000 Kč).

Kdo vydává dluhopisy?

Většinou je vydávají instituce, nebo-li státy, společnosti, nebo třeba banky a investiční společnosti. Od druhu emitenta se také odvíjí výše rizikovosti samotného dluhopisu. Korporátní dluhopisy jsou různě rizikové dle druhu společnosti (každý investor by měl pečlivě zvážit do které společnosti by chtěl své finance vložit).

Splatnost dluhopisů

S dluhopisy lze během jejich platnosti obchodovat na burze cenných papírů. Samotná splatnost je vždy individuální, od krátkodobých (tj. do jednoho roku), po střednědobé (do 10 let), po dlouhodobé (více než 10 let).

Jak je to s úrokem?

Máme tři možné varianty úročení dluhopisů - pevný úrok, proměnlivý a nulový.

Pevný úrok - od nákupu po splatnost máme pevně daný úrok. Je to uričtá jistota peněz a tudíž konzervativější cesta.

Proměnlivý úrok - tj úrok kopírující vývoj trhu, může mít růstovou i klesající tendenci. Je to více riskantní varianta.

Nulový úrok - tyto dluhopisy se nakoupí za nižší částku, než je jejich nominální hodnota. Například nakoupíme dluhopis za cenu 7000 Kč ale s tím, že jeho nominální hodnota při prodeji, bude za pár let (třeba 3-4 roky) 10 000 Kč.

Autor článku: Jan Vystoupil

Jan Vystoupil se narodil v Břeclavi, absolvoval střední školu v Kloboukách u Brna obor Informační Technologie. Od druhého ročníku střední školy začal podnikat v oboru realit a po maturitě pokračoval na studiu angličtiny. Jelikož chtěl své klienty obsloužit na maximálně profesionální úrovni, tak si rozšířil portfolio služeb i o finance a nadále působí v obou těchto odvětvích. Jeho cílem je poskytovat maximální možný komfort své stávající i nové klientele.

Mám Vám zavolat nebo napsat e-mail? Nechejte mi na sebe kontakt. :-)

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje emitenta (vydavatele) dluhopisu vyplatit peněžní obnos držiteli dluhopisu, včetně příslušného úroku v určitém termínu.