Jak vybrat povinné ručení?

20.02.2020


Co to vůbec povinné ručení je?

Z povinného ručení je při vzniku hrazeno mnoho věcí, zejména: věcné škody, škody na zdraví včetně nákladů na léčbu zraněných, ušlý zisk a v případě soudního sporu náklady na právního zástupce poškozeného. 
Můžeme mít i různá doplňková připojištění

 • Pojištění proti srážce se zvěří
 • Pojištění čelního skla 
 • Pojištění zdraví cestujících ve vozidle
 • Pojštění zavazadel
 • Pojištění pro případ živelné události
 • Pojištění asistenčních služeb
 • Pojištění náhradního vozidla 

Pojistný limit

Povinné ručení je základní věc, kterou musí mít každý majitel vozidla. Je to zákonná povinnost mít vozidlo pojištěné minimálně na 35 000 000 Kč pro potenciální škody na zdraví případě usmrcení a 35 000 000 Kč na majetkové škody, nebo-li krytí 35/35. Já svým klientům doporučuji minimální krytí 50/50, ideálně 100/100, protože v případě nehody doplacíte rozdíl mezi škodou na kterou jste pojištění a tou, kterou jste způsobili.

Ptátete se komu bych mohl způsobit takovou škodu? Představte si třeba kamion, který veze samé nové a drahé auta - takové vozy se prodávají třeba i za 10 milionů. Co když zaviníte nehodu s tímto kamionem, který jich veze 5? Asi nic příjemného...


Podle čeho se odvíjí výše pojitného?

Částka se odvijí od více faktorů.

 • Hlavní je kategorie (nákladní/osobní automobil)
 • Výkon motoru a objem
 • Bonusy/malusy pojistníka a jeho další kritéria (věk, bydliště, stáří automobilu..)
 • Frekvence plateb povinného ručení (čtvrtlení, půlroční, roční)


Proč mají mladí řidiči drahé povinné ručení?

Máme dvě jednotky, ta příjemnější se nazývá "bonus" a ta kterou neslyšíme rádi je "malus". Každý řidič si od získání řidičského oprávnění najíždí tzv. bonusy, které může malusem ztratit. Malus dostáváte v případě zavinění pojistné události (nehody). Každých 12 měsíců bez nehod se zvyšuje bonus o 5% slevy na povinném ručení a každou pojistnou událostí se může o 12-36 měsíců zkrátit bonus malusem, dle sazebníku každé pojišťovny. Tyto bonusy se sčítají až do výše 60%, ale samozřejmě záleží na pojišťovně, některá uzná 60%, některá maximálně 50%.

Nemáte dostatečné bonusy? Nevadí! Můžete své bonusy sloučit s rodinným příslušníkem, který je má vyšší, díky tomu můžete jezdit na jeho bonusy, ale pozor, to s sebou nese riziko odečtení bonusů v případě nehody zaviněnou vámi vašemu rodinnému příslušníkovi!

Myslíte, že platíte hodně?

Můžete se za mnou zastavit, nebo mi jen napsat a zkusíme přepočítat Vaše auto u nás v systému. Je to otázka pěti minut.. Jelikož mám smluvní vztah se všemi pojišťovnami na trhu, tak díky tomu svým klientům mohu nabídnout to nejlevnější!:) 


Autor článku: Jan Vystoupil

Jan Vystoupil se narodil v Břeclavi, absolvoval střední školu v Kloboukách u Brna obor Informační Technologie. Od druhého ročníku střední školy začal podnikat v oboru realit a po maturitě pokračoval na studiu angličtiny. Jelikož chtěl své klienty obsloužit na maximálně profesionální úrovni, tak si rozšířil portfolio služeb i o finance a nadále působí v obou těchto odvětvích. Jeho cílem je poskytovat maximální možný komfort své stávající i nové klientele.

Mám Vám zavolat nebo napsat e-mail? Nechejte mi na sebe kontakt. :-)

Dluhopis je cenný papír, který zavazuje emitenta (vydavatele) dluhopisu vyplatit peněžní obnos držiteli dluhopisu, včetně příslušného úroku v určitém termínu.